Media – texty

17. 5. 2016

XANTYPA 09/2016 – Starožitníci letos slaví

Asociace starožitníků České republiky oslaví letos pětadvacáté výročí. Oficiálně byla založena 23. září 1991 po roční práci desetičlenného přípravného výboru. Samotné výročí bývá důvodem k oslavě, ale zda je co slavit, posuďte sami.

XANTYPA 09/2016 – Starožitníci letos slaví

17. 5. 2016

XANTYPA 06/2016 – Keramika

Jednou z nejstarších dovedností člověka byla od pradávna výroba předmětů z hlíny. Trvalo dlouhá staletí, než se z této výroby stalo umělecké řemeslo. Keramické nádoby z mínojské a mykénské kultury jsou dnes ozdobou mnoha světových muzeí. komerční

XANTYPA 06/2016 – Keramika

17. 5. 2016

XANTYPA 04/2016 – Erotika v umění

Všechny obory umění ve všech kulturách, které kdy zobrazovaly člověka, zpodobňovaly především ženy. Žádný sloh ani styl se této základní tématice nevyhnul. Žena byla vždy romantickou múzou básníků, romanopisců, malířů, sochařů i hudebníků. Většinu lidské historie byla viděna očima muže, a proto je často zobrazována s jemným či silnějším erotickým podtextem. Bylo to i proto, že se ženám podařilo emancipovat se až v posledních devadesáti letech. Celá předchozí tisíciletí byli umělci takřka výlučně muži. Pokud žena vůbec dostala prostor a odvahu tvořit, často volila mužský pseudonym.

XANTYPA 04/2016 – Erotika v umění

24. 1. 2016

XANTYPA 02/2015 – Jak se vyvíjelo stolování

Víte, jak slavnostně a luxusně vypadá stůl prostřený starožitným nádobím? Kvalitní porcelánové servisy se dědily z generace na generaci, a pokud ve vaší rodině něco podobného chybí, je možná čas si pár kousků porcelánu či stříbrných příborů pořídit. Stačí promyslet, co se vám líbí a co se k vám hodí, a pak už se můžete vypravit na obchůzku po starožitnostech a vybírat.

XANTYPA 02/2015 – Jak se vyvíjelo stolování

24. 1. 2016

XANTYPA 12/2015 – Historie světových výstav

Před několika dny skončilo v Miláně EXPO 2015. Navštívilo ho přes dvacet milionů návštěvníků a podle zástupkyně generálního komisaře Lucie Šustkové jich českou expozicí prošlo přes dva a půl milionu. Český pavilon, navržený brněnskými architekty Ondřejem Chybíkem a Michalem Krištofem, získal v konkurenci více než 140 zemí bronzové ocenění za architekturu v jedné ze tří kategorií řazených dle velikosti plochy. Již před samotným zahájením světové výstavy byl doporučován jako jeden z pěti, které stojí za to navštívit. V průběhu výstavy se těšil velkému zájmu, v médiích byl vyhlášen jako pavilon nejpřátelštější k dětem, s nejhezčí střešní zahradou, nejpříjemnější atmosférou, ale i nočním vzhledem. Česká restaurace patřila k třem nejlepším na EXPO vůbec. A to vše navzdory nízkému rozpočtu a nutnosti kombinovat finanční zdroje s dary sponzorů z řad soukromých firem.

XANTYPA 12/2015 – Historie světových výstav

14. 5. 2015

XANTYPA 04/2015 – Starožitnosti na cestách

Tématem jarního veletrhu Antique, který již 23. dubna, začíná v Novoměstské radnici v Praze, je cestování starožitností, aneb starožitnosti na cestách. Co si pod tímto pojmem představit? O jaké české starožitnosti je zájem v zahraničí a jaké starožitnosti z ciziny naopak zajímají české sběratele? A jaká je vlastně legislativa týkající se vývozu našeho umění a starožitností za hranice?

XANTYPA 04/2015 – Starožitnosti na cestách

14. 5. 2015

XANTYPA 02/2015 – Na návštěvě v Asii

V poslední době se často, zejména na aukcích, můžeme setkat s pojmem asiatika, tj. starožitnosti pocházející z Asie. Kulturní vývoj zde probíhal již v dávnověku, v období 3000–2000 let př. n. l. tu vznikaly nejstarší civilizace světa. Asi kolem roku 500 n. l. čínská kultura začala ovlivňovat nejvýchodnější baštu Asie, Japonsko, kam se v dnešním povídání o starožitnostech podíváme. Už na počátku našeho letopočtu od vlády císaře Augusta proudilo tzv. Hedvábnou stezkou do Evropy mnoho překrásných uměleckých předmětů, ale až v 19. století se v Japonsku a v Číně začaly vyrábět výrobky určené pro evropský trh, někdy přímo na zakázku, což se označovalo pojmem „chine de commande“. Lidé byli okouzleni exotickým uměním Dálného východu, které se tak liší od umění našeho světa.

XANTYPA 02/2015 – Na návštěvě v Asii

27. 1. 2015

XANTYPA 12/2014 – Český granát

Mnoho mužů možná právě teď uvažuje, jaký dárek koupit ženě. Starožitníci mají typ, v němž se muž nikdy nesplete, totiž starožitný šperk. Záleží na vkusu, někdo dává přednost květinové či geometrické secesi, jinému se líbí nadčasové art-deco. Existuje však šperkový kámen, který se nese časem bez vlivu přelétavé paní Módy. Magický rudý kámen pocházející z dávných časů a z tajemných hlubin naší země, barvou tak typický, že se stal v období národního obrození naším národním kamenem. Je v něm ukryta síla a žár a těší se oblibě již od dob Skytů v 6. až 4. století před Kristem. Jmenuje se český granát.

XANTYPA 12/2014 – Český granát

27. 1. 2015

XANTYPA 06/2014 – Jarní veletrh starožitností

V Novoměstské radnici před pár týdny skončil Jarní veletrh starožitností Antique. Během konání veletrhu jsme měli my, starožitníci, možnost promluvit si o tom, co se v „našem světě“, tedy v obchodech s uměním a starožitnostmi děje, co je nového, jaké jsou trendy a jaká je budoucnost obchodu s uměním.

XANTYPA 06/2014 – Jarní veletrh starožitností

27. 1. 2015

XANTYPA 04/2014 – Sběratelství starožitností

Proč lidé sbírají starožitnosti? Je to snad pozůstatek dětské posedlosti sbírat kameny, odznaky, figurky či nálepky, nebo potřeby vytvářet a ukrývat poklady složené z lesklých kamínků, drobných obrázků, fotografií a nožíků? Sběratelská vášeň je skryta v duších každého z nás. Ti šťastnější si ji dokázali z dětství přenést do dospělého života.

XANTYPA 04/2014 – Sběratelství starožitností

27. 1. 2015

XANTYPA 02/2014 – Design není žádnou novinkou

Tvary a krása nedávaly od pradávna spát umělcům i tvůrcům užitkových předmětů. Po mnohá tisíciletí byla koncepce i tvorba dílem jedné osoby, případně dílny pod vedením této osoby. Každý předmět, který člověk stvořil, byl jeho individuálním vyjádřením. Dávní tvůrci měli na zřeteli nejen užitečnost předmětů, ale i jejich vzhled, estetický dojem, a těmto kritériím podřizovali dle svých výtvarných schopností výsledek.

XANTYPA 02/2014 – Design není žádnou novinkou

27. 1. 2015

XANTYPA 12/2013 – Projekce secese v užitém umění

Jedním z průkopníků moderního designu užitého umění byl Angličan William Morris, který v šedesátých letech 19. století založil styl demonstrující prostotu spojenou s užitečností a krásou. Jeho firma navrhovala kompletní interiéry a prodávala celou řadu dekoračních předmětů, nábytek, sklo, keramické kachle, koberce i textilie. Stal se čelním představitelem hnutí Arts and Crafts a jeho myšlenky měly rozhodující vliv na vznik moderního designu.

XANTYPA 12/2013 – Projekce secese v užitém umění

27. 1. 2015

XANTYPA 10/2013 – Inspirace krásou květů

Nejnavštěvovanější výstava letošního léta, IVAN LENDL – ALFONS MUCHA – PLAKÁTY, která právě končí v Obecním domě, obrátila pozornost lidí po mnoha letech k secesi. Že secese není jen Alfons Mucha, si uvědomili všichni návštěvníci výstavy už ve foyer budovy. Obecní dům je totiž jednou z nejkrásnějších staveb v tomto slohu.

XANTYPA 10/2013 – Inspirace krásou květů

14. 11. 2013

Marianne Bydlení – Starožitnosti přes internet

Marianne Bydlení – Vánoce 2013

2. 10. 2013

Profese starožitníka láká advokáty i lékaře

Nejedna domácnost v Česku ukrývá zajímavou starožitnost. Mnoho lidí o tom ale vůbec neví. Jak cenný kus poznat, zjistí studenti Rudolfinské akademie Asociace starožitníků, z.s.

www.novinky.cz/kariera/283408-profese-starozitnika-laka-advokaty-i-lekare.html

8. 9. 2013

Mezi lidmi je dost vzácností a ani to netuší, říká zkušená starožitnice

Člověk neznalý dějin umění a základů znalectví těžko pozná, zda doma „v těch krámech po babičce“ není náhodou ukrytý nějaký skutečný poklad. Podle čeho se má řídit a na co si má dát pozor, než věci vyhodí?

finance.idnes.cz/rozhovor-se-starozitnici-09n-/podnikani.aspx?c=A130906_100233_podnikani_kho

4. 7. 2013

Na co myslí… Simona Šustková

Fejeton z cyklu „Viděno zevnitř“.

V cyklu fejetonů, který jsme zahájili na podzim, dáváme prostor těm, kteří sledují náš obchod s uměním „zevnitř“. Tentokrát jsme se zajímali, nad čím o letošním nezvykle se táhnoucím jaru přemýšlela bývalá prezidentka, dnes viceprezidentka Asociace starožitníků České republiky, Simona Šustková.

www.artplus.cz/cs/aukcni-zpravodajstvi/1/na-co-mysli-simona-sustkova

16. 9. 2011

Starožitnosti potřebujeme

Rozhovor s prezidentkou Asociace starožitníků.

Další debata z cyklu o sběratelství z různých stran bude věnována sběratelství starožitností. K této problematice se budou vyjadřovat starožitník Michal Jankovský, který zaměřuje převážně na užité umění z přelomu 19. a 20. století, Jan Neumann, jednatel aukčního domu Meissner-Neumann, který je co do počtu prodaných položek největším českým aukčním domem obchodujícím se starožitnostmi, a prezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková.

www.artplus.cz/cs/aukcni-zpravodajstvi/1/trh-se-starozitnostmi

22. 4. 2008

Starožitník nesmí být hamižný a ješitný

Rozhovor s prezidentkou Asociace starožitníků.

Profese starožitníka je dodnes opředena mnoha předsudky a mýty. Slovo starožitník asociace buď atmosféru podivných, zastrčených obchůdků, kde v pološeru prodává „kdo ví kdo, kdoví co“, nebo „vysokou hru“ obchodníků, kteří pouští finanční žilou snobským sběratelům. Prezidentka Asociace starožitníků, Simona Šustková, však říká, že do erbu starožitníků patří především noblesa, pokora a vzdělání.

Starožitník nesmí být hamižný a ješitný (PDF, 174 kB)