Veletrh starožitností Antique

Asociace starožitníků pořádá veletrh starožitností Antique dvakrát ročně – na jaře a na podzim.

Od roku 2010 se veletrh koná na Karlově náměstí v prostorách Novoměstské radnice, kde se prezentuje na šest desítek vystavovatelů z celé České republiky.

Nadcházející veletrhy starožitností Antique

38. veletrh starožitností Antique – podzim 2016

  • Termín konání: 24.–27. 11. 2016
  • Místo konání: výstavní síň Novoměstské radnice
  • Návštěvní hodiny:
    24.–26. 11. 2016 10.00–19.00 hod.
    27. 11. 2016 10.00–17.00 hod.

Zpráva po jarním veletrhu

Jarní veletrh starožitností Antique navštívilo více než sedm tisíc lidí

Veletrh starožitností Antique, který se od čtvrtka 21. 4. do neděle 24. 4. konal již tradičně na Novoměstské radnici v Praze, navštívilo během čtyř dnů přes sedm tisíc lidí. Hlavním motivem veletrhu byla ženská krása v umění s podtitulem „Od Věstonické venuše po současnost“.

Žena byla vždy inspirací všech druhů umění, romantickou múzou básníků, romanopisců, malířů, sochařů i hudebníků. Ideál krásy se v dlouhé historii a v různých kulturách mnohokrát proměnil a výtvarné i užité umění tyto proměny dobře zachycují. „Jednou to byly úzké boky a malá ňadra, jindy bujné široké boky a vnadné poprsí, poté zase dětsky štíhlá těla, úzký pas a oblé boky atd. Korunou krásy byly např. vlasy, ruce, kotníky či ňadra,“ vysvětluje viceprezidentka Asociace Simona Šustková a dodává: „Vzhledem k tomu, že po většinu lidské historie byla žena viděna očima muže, je často zobrazována s jemným či silnějším erotickým podtextem.“

Jarní veletrh Antique se tak ve svých expozicích tentokrát zaměřil právě na různé podoby ženské krásy a její ztvárnění v dílech malířů, grafiků, sochařů i fotografů. Návštěvníci mohli obdivovat mimo jiné detailně propracované figury tanečnic z dílny francouzského umělce Demetra Chiparuse, ženské figury Ferdinanda Preisse inspirované postavami olympijských sportovkyň, plastiky Brunno Zacha, jenž zachytil ve svých modelech erotiku a sexuální svobodu dekadentní berlínské společnosti, stylizované sochy Rakušana Josefa Lorenzla nebo díla předního českého představitele dekorativismu Jaroslava Horejce.

Velkou pozornost veřejnosti přilákaly dva mimořádné exponáty 37. veletrhu: prvním z nich byla unikátní československá státovka, pětitisícikoruna z roku 1919, která patří mezi nejméně dostupná československá platidla a jejíž dnešní hodnota se dle odhadů pohybuje mezi 3 a 5 miliony Kč. Na veletrhu byla k vidění pouze v sobotu.

Druhým pozoruhodným exponátem pak byl dosud neznámý olej Josefa Čapka Den a noc, který byl loni objeven na zadní straně jiného obrazu. Veřejnosti bylo toto dílo představeno zřejmě vůbec poprvé. Jeho odhadní cena se pohybuje mezi 4,5 a 7 miliony korun.

Podzimní, již 38. veletrh starožitností Antique se na Novoměstské radnici bude konat ve dnech 24. až 27. listopadu 2016.

Na jarním 37. veletrhu starožitností Antique byly uděleny tyto ceny

Hlavní cena odborné veletržní komise – za nejlepší exponát

Den a noc, Konvalinky, oboustranný olej na plátně, 34×44 cm, Josef Čapek, r. 1921
European Arts Investments s.r.o.

Cena prezidenta Asociace starožitníků

Melancholie, olej na plátně, Otakar Mrkvička (1898–1957)
Námořník, olej na plátně, Otakar Mrkvička (1898–1957)
AAA – Antikvity Art Aukce, s.r.o.

Uznání za nejlepší expozici

Pražské starožitnosti – Zdeněk Uhlíř

Veletrh Antique, jaro 2016

Veletrh Antique podporuje

Logo Adopce významných hrobů

Projekt Adopce významných hrobů

Smyslem projektu je patronství opuštěných a chátrajících hrobů významných osobností našich dějin.

Více naleznete na www.hrbitovy.cz